Byznys, investování, magazín a nejen to


Umělá inteligence: Počítač poprvé poráží člověka

26.02.2011 13:59

Umělá inteligence: Počítač poprvé poráží člověka

V době, kdy stroje dokážou napodobovat i dovednosti, jež byly kdysi vyhrazeny výlučně lidem, se jejich tvůrci musí stále více zaobírat novou definicí otázky, co znamená být člověkem.

Minulý týden porazil superpočítač jménem Watson v americké znalostní soutěži Jeopardy! dva její dosud nejúspěšnější lidské účastníky. Watson vydělal svému stvořiteli, firmě IBM, 1 milion dolarů, ovšem, jak napsala například BBC, o peníze jde tentokrát až v druhé řadě. Podstatnější je, že se tím podle BBC otevírá éra, kdy "stroje budou mít skutečnou schopnost porozumět tomu, na co se jich lidé ptají".

K tomu, abychom pochopili, jak superpočítač Watson a jeho vítězství v soutěži Jeopardy! (jejíž českou obdobou bylo Riskuj! na Nově) zapadají do pokroku na poli umělé inteligence, musíme se vrátit do samotného úsvitu moderní počítačové éry. Éry, kdy na Stanfordově univerzitě v roce 1963 vznikly dvě laboratoře financované Pentagonem.

"Problém Paris Hilton"

V jedné z laboratoří pracovala malá skupina vědců a inženýrů na nahrazení lidské mysli, tedy na konceptu "artificial intelligence" (AI), zatímco ve druhé se podobná skupina soustředila na rozšíření lidské inteligence neboli "intelligence augmentation" (IA).

Zakladatel prvního týmu, matematik a pozdější počítačový vědec John McCarthy, věřil, že ve své Stanfordově laboratoři umělé inteligence do pouhých deseti let vytvoří samostatně myslící stroj. Naproti tomu počítačový expert Douglas Engelbar sledoval se svým Centrem pro výzkum rozšíření inteligence radikálně odlišný cíl - navrhnout výpočetní systém, jenž by generoval lidskou inteligenci, myšlenkový vklad vědců a inženýrů, pro "svépomocnou" aktivitu, která úvodní lidský vklad přesáhne.

V následných čtyřech desetiletích představovalo toto základní napětí mezi umělou inteligencí (AI) a rozšířenou inteligencí (IA) jádro pokroku počítačové vědy, tedy oboru, který vytvářel a vytváří řadu stále výkonnějších technologií měnících svět.

Počítač Watson je výsledkem snahy vědců společnosti IBM zdokonalit řadu metod používaných ke zpracování lidského jazyka. Představuje zářný důkaz, že výpočetní systémy se už nebudou omezovat na reakce na jednoduché povely. A jakkoliv rychle se šíří systémy založené na umělé inteligenci, Watson je neméně přesvědčivým příkladem síly rozšířené inteligence - tedy systémů přesahujících schopnosti lidské mysli.

Stroje budou ve stále větší míře schopny rozpoznávat žargon, nuance, ba dokonce i hádanky. Ve snaze překonat obtíže s nejednoznačností lidského jazyka se dnes počítačová věda zaměřuje na to, co vědci označují jako "problém Paris Hilton" - tedy na schopnost posoudit, zda určitý dotaz vznesl člověk, který se snaží rezervovat si hotel ve Francii, anebo člověk, jenž tráví čas surfováním na internetu a čtením článků o celebritách.

Ekonomové až dosud tradičně tvrdili, že nové formy automatizace sice krátkodobě mohou vést k úbytku pracovních míst, ale že v delším časovém měřítku budou hospodářský růst a tvorba pracovních míst rychlejší než jejich zanikání v důsledku zavádění nových technologií. Jako důkaz schopnosti ekonomiky obnovovat samu sebe se přitom často uvádí proměna převážně zemědělské společnosti ve společnost, v níž se zemědělstvím živí necelé jedno procento obyvatel Spojených států, přičemž tato změna nastala během půldruhého století.

Statisíce pracovních míst v ohrožení

To však bylo ještě předtím, než stroje začaly "rozumět" lidskému jazyku. Rychlý pokrok v oblasti zpracování přirozeného jazyka začíná vyvolávat novou vlnu automatizace, která slibuje proměnit i ty oblasti ekonomiky, které technologické změny až dosud nezasáhly.

"Jako autoři nástrojů, výrobků a technologií bychom měli o těchto otázkách více přemýšlet," uvedla Pattie Maesová, počítačová specialistka z laboratoře M. I. T. Media Lab. Konstruktérů a vývojářů se podle ní netýkají pouze etické otázky, ale v době, kdy stroje dokážou napodobovat i dovednosti, jež byly kdysi vyhrazeny výlučně lidem, se jejich tvůrci musí stále více zaobírat novou definicí otázky, co znamená být člověkem.

Šéfové firmy IBM uvedli, že mají v úmyslu Watsona zkomercializovat, aby poskytli odpovědní systémy nové generace v oblasti obchodu, školství a zdravotnictví. Dopady rozšíření takové technologie nejsou známé, ale lze si například představit systém, který nahradí nejen lidské experty, ale i statisíce dobře placených pracovních míst napříč ekonomikou a po celém světě. Prakticky jakékoliv pracovní místo, které dnes spočívá v odpovídání na otázky a v telefonickém uskutečňování komerčních transakcí, se brzy ocitne v ohrožení. Stačí si vzpomenout, jak rychle bankomaty vytlačily lidské pokladní v bankách, abychom získali představu, co se může stát.

Informační dělník a informační domovník

Zmíněný den možná uvítá každý, kdo dlouho čekal na spojení s technickou podporou nebo se snažil změnit rezervaci letenky. Zároveň však sílí neklid z pokroku v oblasti chápání přirozeného jazyka, jehož předzvěstí jsou právě systémy jako Watson.

Již samotný vyhledávač Google je možná nejvýznamnějším příkladem využití softwaru k vytěžování kolektivní inteligence lidí a jejímu volnému zpřístupňování v podobě digitální knihovny. Vyhledávací motor byl původně založen na softwarovém algoritmu s názvem PageRank, který zaznamenával lidskou volbu při výběru webových stránek obsahujících odpovědi na konkrétní zadané dotazy a poté rychle seřazoval výsledky podle relevantnosti.

Internet se všeobecně používá pro aplikace, které uplatňují řadu lidských schopností. Například experimenty v oblasti internetových her vyvinutých tak, aby využívaly lidskou schopnost rozpoznávat schémata - která stále vysoce převyšuje možnosti počítače - vytvářejí novou sadu vědeckých nástrojů. Hry jako FoldIt, EteRNA nebo Galaxy Zoo umožňují jednotlivcům soutěžit a spolupracovat v různých oborech, od astronomie přes biologii až po medicínu, nebo možná i materiálové inženýrství.

Osobní počítače byly prvním krokem k rozšířené inteligenci, které si získaly široké publikum. Vytvořily generaci "informačních dělníků" a vybavily je sadou nástrojů určených pro sběr, tvorbu a sdílení informací. Změny, k nimž dnes dochází, připomínají vývoj kybernetických organismů, poněvadž osobní výpočty se postupně přesunuly ze stolních počítačů na notebooky a dnes i na "chytré telefony", které se rychle staly všudypřítomnými.

"Chytrý telefon" není jen navigační a komunikační nástroj. Záhy přerostl v prakticky dokonale hladké rozšíření téměř všech našich smyslů. Není to pouze referenční nástroj, ale rychle se vyvíjí v "informačního domovníka", který dokáže reagovat na psané či mluvené dotazy, nebo i dobrovolně nabízet rady.

Co je podstatou lidství?

Další pokroky v oblasti AI a IA budou stále častěji stavět inženýry a počítačové vědce před nutnost činit jasná rozhodnutí o využití technologií. "Je zapotřebí, aby mezi projektanty a společností vznikla jednoznačná společenská smlouva, na jejímž základě dojde k vytvoření nejen pouhých pracovních míst, ale i lepších pracovních míst," prohlásil Jaron Lanier, počítačový vědec a autor knihy "Člověk není strojek: Manifest".

Důsledky formativních lidských rozhodnutí jsou zřetelně patrné na dvou konkurenčních systémech internetových zpráv, vyvinutých v Silicon Valley.

Katherine Ho sedí dnes a denně u počítače a sleduje, které zpravodajské články čtou miliony uživatelů serveru Yahoo. Na jejím počítačovém monitoru se zobrazují výsledky skupiny softwarových programů, které jí prakticky okamžitě poskytují aktualizované údaje o tom, jak oblíbený je každý ze zpravodajských článků na domovské stránce firmy, a to na základě vkusu a zájmů čtenářů.

Paní Ho představuje novou verzi tradičního novinového editora pro 21. století. Rozhodnutí, které články zveřejní na domovské stránce Yahoo, již nezakládá na "čichu" a instinktu, nýbrž na pokynech generovaných softwarovými algoritmy.

V průběhu dne neustále přeskupuje pořadí zpravodajských článků s ohledem na desítky demografických podskupin, jež tvoří čtenářskou obec Yahoo. Článek, který nepoutá velkou pozornost, může na stránce vydržet pouhých pár minut, než ho editorka elektronicky "zařízne". Oblíbené články naopak zůstávají vyvěšené i několik dní a někdy přitáhnou desetimiliony čtenářů.

O pouhých osm kilometrů severněji, totiž u konkurenční firmy Google, se zprávy vytvářejí veskrze jinak. Populární aplikaci Spotlight, vyskytující se na zpravodajské stránce Google, zcela řídí softwarový algoritmus, jenž plní v podstatě stejné úkoly jako paní Ho. Software Googlu slídí po webu, hledá články pokládané za zajímavé a prostřednictvím procesu, jenž se podobá firemnímu systému PageRank pro seřazování stránek nalezených vyhledávacím motorem, rozhoduje o tom, které články představí čtenářům. V prvním případě se softwarové technologie používají k rozšíření schopností lidského pracovníka, zatímco ve druhém případě technologie tohoto pracovníka zcela nahrazují.

Podobná formativní rozhodnutí o otázce, jak se stroje využívají a zda rozšíří nebo nahradí lidské kvality, se dnes projevují celou řadou způsobů a skutečná hodnota Watsona bude možná nakonec spočívat v tom, že přinutí společnost zamyslet se nad otázkou, kde by se měla zakreslit hraniční čára mezi člověkem a strojem. Podle počítačového experta Johna Seelyho Browna slouží stroje zběhlé v zodpovídání otázek pouze k tomu, aby zakryly aspekt, jenž stále zůstává od základů lidský. "Podstatou lidství je kladení otázek, nikoliv jejich zodpovídání," uvádí Brown.

Zdroj: ihned.cz

 

Přidat.eu záložku

—————

Zpět


Techno

09.07.2011 23:25

Technologie: Japonské ministerstvo obrany předvedlo létající kouli

Japonské ministerstvo obrany předvedlo létající kouli   Spolupráce civilních vědců s japonským ministerstvem obrany dalo vznik prvnímu kulovému létajícímu stroji. Vypadá jako fotbalový míč a umí se přemísťovat rychlostí až 65 kilometrů za hodinu, nebo se jen tak poflakovat a šmejdit ve sklepě...

—————

25.06.2011 00:17

Vybíráte sportovní či luxusní auto?

Sportovní automobily Bentley Continental GT   Jak možná víte, automobily nás věrně provázejí už přes 125 let. Když se řekne ,,první automobil“, laik si určitě vybaví Ford Model T, který sjel z výrobní linky poprvé 1. října 1908. Ovšem o čtvrt století dříve, tedy roku 1885, se začala psát...

—————

09.06.2011 01:08

Auto: Pasivní bezpečnost

Pasivní bezpečnost Dnes se budeme zabývat tématem, které široká česká veřejnost dost často opomíjí při výběru svého automobilu - bezpečností. Ta se dělí na aktivní a pasivní. Do aktivní bezpečnosti patří prvky, které mají zábranit vzniku dopravní nehody. V první řadě je to ovladatelnost vozidla,...

—————

26.02.2011 15:36

Technologie: Nesmrtelnost je blízko. V roce 2045 nahrajeme lidský mozek do počítače

Nesmrtelnost je blízko. V roce 2045 nahrajeme lidský mozek do počítače Podle některých vědců se dožijeme obrovských, dnes jen těžko představitelných změn. Počítače dosáhnou v tzv. singularitě inteligence srovnatelné s lidskou, a pak ji nezvratně předčí. Co je to singularita? K singularitě dojde ve...

—————

26.02.2011 13:59

Umělá inteligence: Počítač poprvé poráží člověka

Umělá inteligence: Počítač poprvé poráží člověka V době, kdy stroje dokážou napodobovat i dovednosti, jež byly kdysi vyhrazeny výlučně lidem, se jejich tvůrci musí stále více zaobírat novou definicí otázky, co znamená být člověkem. Minulý týden porazil superpočítač jménem Watson v americké...

—————

03.01.2011 04:54

Jaká je budoucnost sociálních sítí a co přijde po Facebooku?

Jaká je budoucnost sociálních sítí a co přijde po Facebooku Mark Zuckerberg   Sociální sítě jsou fenoménem dnešní doby podobně, jako jím v minulosti byly služby společností AOL a Yahoo!. A přitom obě stejnojmenné společnosti se dnes krčí ve stínu mnohem mocnějšího Google a jsou vděčné za...

—————

19.12.2010 23:11

Americká armáda začala používat zbraň, která zasáhne i cíl za rohem

Americká armáda začala používat zbraň, která zasáhne i cíl za rohem Granátomet střílí "chytré náboje", které dokáží samy najít nepřítele v úkrytu. Koaliční zvláštní síly zabily nebo zajaly v Afghánistánu od září do začátku prosince 3200 nepřátelských bojovníků, oznámili nejvyšší představitelé...

—————

06.12.2010 02:06

Miniraketoplán: Plavidlo X-37B připomíná klasický raketoplán

Bezpilotní raketoplán: Miniraketoplán bez pilota po tajné misi bezpečně přistál Bezpilotní raketoplán se po sedmi měsících vrátil na Zemi. Bezpilotní miniraketoplán X-37B se po sedmi měsících na oběžné dráze vrátil na Zemi. Stroj provozovaný americkým vojenským letectvem v sobotu přistál na...

—————

03.12.2010 22:10

Nejlepší vynálezy roku 2010: čínský megabus, laser na komáry a iPad

Nejlepší vynálezy roku 2010: čínský megabus, laser na komáry a iPad V padesátce nejlepších vynálezů ocenil magazín TIME ekologii, prospěšnost, originalitu a inovaci. Jaké vynálezy tedy mají změnit svět zítřka? Třeba laser smažící komáry. Prestižní časopis TIME vyhlašuje každoročně padesátku...

—————

03.12.2010 21:39

Kdo okrádá zákazníky, na Google si neškrtne

Kdo okrádá zákazníky, na Google si neškrtne Vyhledávač Google upravil svůj algoritmus, aby se nezvyšovala obchodníkům pozice při vyhledávání i za negativní hodnocení. Na začátku prosince oznámil Google dokončení prací na novém systému, který zohlední negativní ohlasy. Doposud byla i špatná...

—————