Byznys, investování, magazín a nejen to


Americká armáda začala používat zbraň, která zasáhne i cíl za rohem

19.12.2010 23:11

Americká armáda začala používat zbraň, která zasáhne i cíl za rohem

Granátomet střílí "chytré náboje", které dokáží samy najít nepřítele v úkrytu.

Koaliční zvláštní síly zabily nebo zajaly v Afghánistánu od září do začátku prosince 3200 nepřátelských bojovníků, oznámili nejvyšší představitelé americké a britské armády. Podle generálů ale tato čísla nejsou dost vysoká. Naznačuje to fakt, že americká armáda od listopadu zkušebně nasadila do boje nové pěchotní zbraně, které mají být v eliminaci o 500 až 600 procent účinnější než ty stávající.

Takhle mluví armádní propagační materiály o granátometu XM-25. Na pohled připomíná bytelný samopal s nápadně velkou hlavní. Ve skutečnosti zbraň dává vojákům možnost poprvé přímo používat »chytré náboje«, které si do jisté míry umějí samy najít nepřítele i v úkrytu.

 

Přesnost zabíjí

Granátomet bez munice váží zhruba 6,3 kilogramu, takže se s ním zachází téměř jako s obyčejnou pěchotní puškou. Náboje má ovšem výrazně odlišné. Zbraň střílí malé tříštivé granáty o průměru 2,5 centimetru, které obsahují několik desítek gramů trhaviny ve dvou náložích, což by mělo zvětšit trhavý účinek.

Granátomet dokáže náboj dostřelit zhruba na 700 metrů, a to prý velmi přesně. Střelba připomíná počítačovou hru. Voják si v digitálním zaměřovači najde svůj cíl, stiskem tlačítka ho potvrdí. O zbytek se postará elektronika. Laserový zaměřovač přesně změří vzdálenost k cíli a určí dráhu letu projektilu.

Aby náhodou nedošlo k mýlce, zbraň neměří jen vzdálenost k cíli, ale také rychlost větru nebo vlhkost vzduchu. Tyto parametry by totiž mohly dobu letu granátu ovlivnit, a tak je elektronika zahrne do výpočtu.

Unikátní schopnost »střílet za roh« ale dává střelci elektronika skrytá přímo v jednotlivých nábojích. Díky té si voják může vybrat, zda chce náboj nechat vybuchnout přímo ve vzduchu až tři metry před nebo za cílem.

Granát tak může explodovat v letu například těsně poté, co proletí oknem, za kterým se skrývá snajpr. Nebo nad zdí, za kterou je ukryt oddíl nepřítele.

 

Počítej, káčo, počítej

Přesný čas, kdy má vybuchnout, pozná granát podle počtu otáček, které za letu udělal. Na výpočet jde poměrně rafinovaně. Náboj se díky drážce v hlavni roztočí a v magnetickém snímači v náboji během těchto otáček vzniká díky interakci s magnetickým polem Země střídavý elektrický proud.

Zařízení funguje jako hodinky, jen místo jedné sekundy měří v otáčkách. Granát zná i svou úsťovou rychlost. Z obou údajů - počtu otáček a své rychlosti - tak přesně určí aktuální polohu.

Systém i přes svou složitost funguje relativně rychle. Zaměření a odpálení náboje trvá zhruba pět sekund, cesta k cíli vzdálenému 500 metrů prý zhruba dvě další.

Celé řešení má americký výrobce munice firma Alliant Techsystems chráněné patentem. Účinky by měly být zcela ojedinělé. Terénní úkryt dokáže dnes vojáky ochránit před střelbou z ručních zbraní téměř dokonale, alespoň na delší vzdálenosti. Afghánští bojovníci tak díky tomu často ostřelují vojáky NATO relativně bezpečně i desítky minut, než na místo dorazí letecká nebo dělostřelecká podpora.

Nový granátomet by je měl bezpečného úkrytu zcela zbavit, protože jeho nálož dokáže detonovat přímo nad zákopem či uvnitř krytu. Nepříteli prý nezbude nic jiného než čekat v krytu na jistou smrt, nebo se dát na ústup.

Cena jednoho chytrého granátometu je zhruba 30 tisíc dolarů (půl milionu korun) a americká armáda jich hodlá nakoupit přes dvanáct tisíc, většinu v příštím roce. Náboje do granátometu stojí asi 500 korun jeden.

 

Drahá smrt

Od roku 2012 by tak zbraň měla být standardní součástí výbavy bojových jednotek. Zatím se granátomet dostal do rukou pouze speciálním jednotkám, které jej v listopadu začaly zkoušet v Afghánistánu.

Investice se prý ale podle zástupců americké armády vrátí. Stávající řešení konfliktů s afghánskými odstřelovači - tedy podpora ze vzduchu nebo dělostřelecká palba - je prý podstatně dražší.

Zbraň může samozřejmě ohrozit i vlastní vojáky, pokud se jí zmocní nepřítel. Američané ale toto nebezpečí bagatelizují. Podle armády prý její dnešní protivníci neseženou specializované náhradní díly a munici. Ani jedno díky vysokému zastoupení elektroniky totiž nelze vyrobit na koleně.

 

Zdroj: ihned.cz

 

Přidat.eu záložku

—————

Zpět


Fotogalerie: Americká armáda začala používat zbraň, která zasáhne i cíl za rohem

/album/fotogalerie-americka-armada-zacala-pouzivat-zbran-ktera-zasahne-i-cil-za-rohem/granatomet-jpg/

—————


Techno

09.07.2011 23:25

Technologie: Japonské ministerstvo obrany předvedlo létající kouli

Japonské ministerstvo obrany předvedlo létající kouli   Spolupráce civilních vědců s japonským ministerstvem obrany dalo vznik prvnímu kulovému létajícímu stroji. Vypadá jako fotbalový míč a umí se přemísťovat rychlostí až 65 kilometrů za hodinu, nebo se jen tak poflakovat a šmejdit ve sklepě...

—————

25.06.2011 00:17

Vybíráte sportovní či luxusní auto?

Sportovní automobily Bentley Continental GT   Jak možná víte, automobily nás věrně provázejí už přes 125 let. Když se řekne ,,první automobil“, laik si určitě vybaví Ford Model T, který sjel z výrobní linky poprvé 1. října 1908. Ovšem o čtvrt století dříve, tedy roku 1885, se začala psát...

—————

09.06.2011 01:08

Auto: Pasivní bezpečnost

Pasivní bezpečnost Dnes se budeme zabývat tématem, které široká česká veřejnost dost často opomíjí při výběru svého automobilu - bezpečností. Ta se dělí na aktivní a pasivní. Do aktivní bezpečnosti patří prvky, které mají zábranit vzniku dopravní nehody. V první řadě je to ovladatelnost vozidla,...

—————

26.02.2011 15:36

Technologie: Nesmrtelnost je blízko. V roce 2045 nahrajeme lidský mozek do počítače

Nesmrtelnost je blízko. V roce 2045 nahrajeme lidský mozek do počítače Podle některých vědců se dožijeme obrovských, dnes jen těžko představitelných změn. Počítače dosáhnou v tzv. singularitě inteligence srovnatelné s lidskou, a pak ji nezvratně předčí. Co je to singularita? K singularitě dojde ve...

—————

26.02.2011 13:59

Umělá inteligence: Počítač poprvé poráží člověka

Umělá inteligence: Počítač poprvé poráží člověka V době, kdy stroje dokážou napodobovat i dovednosti, jež byly kdysi vyhrazeny výlučně lidem, se jejich tvůrci musí stále více zaobírat novou definicí otázky, co znamená být člověkem. Minulý týden porazil superpočítač jménem Watson v americké...

—————

03.01.2011 04:54

Jaká je budoucnost sociálních sítí a co přijde po Facebooku?

Jaká je budoucnost sociálních sítí a co přijde po Facebooku Mark Zuckerberg   Sociální sítě jsou fenoménem dnešní doby podobně, jako jím v minulosti byly služby společností AOL a Yahoo!. A přitom obě stejnojmenné společnosti se dnes krčí ve stínu mnohem mocnějšího Google a jsou vděčné za...

—————

19.12.2010 23:11

Americká armáda začala používat zbraň, která zasáhne i cíl za rohem

Americká armáda začala používat zbraň, která zasáhne i cíl za rohem Granátomet střílí "chytré náboje", které dokáží samy najít nepřítele v úkrytu. Koaliční zvláštní síly zabily nebo zajaly v Afghánistánu od září do začátku prosince 3200 nepřátelských bojovníků, oznámili nejvyšší představitelé...

—————

06.12.2010 02:06

Miniraketoplán: Plavidlo X-37B připomíná klasický raketoplán

Bezpilotní raketoplán: Miniraketoplán bez pilota po tajné misi bezpečně přistál Bezpilotní raketoplán se po sedmi měsících vrátil na Zemi. Bezpilotní miniraketoplán X-37B se po sedmi měsících na oběžné dráze vrátil na Zemi. Stroj provozovaný americkým vojenským letectvem v sobotu přistál na...

—————

03.12.2010 22:10

Nejlepší vynálezy roku 2010: čínský megabus, laser na komáry a iPad

Nejlepší vynálezy roku 2010: čínský megabus, laser na komáry a iPad V padesátce nejlepších vynálezů ocenil magazín TIME ekologii, prospěšnost, originalitu a inovaci. Jaké vynálezy tedy mají změnit svět zítřka? Třeba laser smažící komáry. Prestižní časopis TIME vyhlašuje každoročně padesátku...

—————

03.12.2010 21:39

Kdo okrádá zákazníky, na Google si neškrtne

Kdo okrádá zákazníky, na Google si neškrtne Vyhledávač Google upravil svůj algoritmus, aby se nezvyšovala obchodníkům pozice při vyhledávání i za negativní hodnocení. Na začátku prosince oznámil Google dokončení prací na novém systému, který zohlední negativní ohlasy. Doposud byla i špatná...

—————